hit counter
۰۲۱ - ۸۸۸۵۲۶۷۵

تولید استاندارد ایران

بانک اطلاعاتی ساختمان

درباره ما

زلزله امری طبیعی است ، اگر برای آن آماده نباشیم غیر طبیعی است.

 

استاندارد را رعایت کنیم.

 

 

ناصر خیرخواه - مدیر پروژه

 

ایران روی خط زلزله است همه مردم این مطلب را میدانند. بزرگترین زلزله های مرگبار در دهه اخیر ایران دهها هزار نفر از جمع ما ایرانیان را به کام مرگ کشید. پس از زلزله های رودبار و بم در 25 شهریورماه 1384 سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب ( حقوق ملی ) ، کشور را درموقعیت ممتازی از نظر رویه علمی و فنی و اجرایی قرارداد که اجرای آنها ضامن ایمنی و کیفیت ساختمانها در برابر حوادث طبیعی قلمداد میشود.

کالاهای استاندارد یکی از نکات مهم این سیاست ابلاغی است.که جزو حقوق ملی همه ملت ایران است.

سالهاست که سازندگان مسکن درایران ،اعم از مهندسان یا مالکان از ظرفیت صنعتی موجود درحوزه تولید مصالح و کالاهای ساختمانی استاندارد بطور ناقص وعموما" پراکنده استفاده برده اند. آثار آنراهم البته دیدیم در جایی مانند: زلزله اهر و ورزقان و یا مورموری ایلام.!

تهران و شهرهای بزرگ در معرض خطر زلزله ایران هم ازاین رخداد درامان نیستند اما توجه به اضلاع این سیاستها ازجمله رعایت قانون د رهمه ابعاد ساخت و ساز میتوانسته دامنه فاجعه تبعات زلزله را کاهش دهد.

راز آن تنها در دانستن توانمندی ها و هم افزایی قابلیت های مهار این امر بوده است . هیئت وزیران در 23 اسفندماه 1384 شش ماه بعد از ابلاغیه رهبری ،استفاده ازمصالح استاندارد را اجباری کرد.

سازمان استاندارد ازهمان موقع جدی و مصمم در مسئولیت خود ظاهر شد. وزارت صنایع و معادن وقت؛ وزارت راه و شهرسازی وقت؛ وزارت کشور؛ سازمان نظام مهندسی ؛ سازمان مدیریت و برنامه ریزی ؛ و.... هم موظف بوده اند که وظایفی را دراین راستا انجام دهند اما به درستی چنین نشده است.

جالب است بدانید شورای اسلامی شهر تهران که سالهاست ریاست آنرا کسی که خود ریاست شورایعالی استاهای شهروروستای کشور را برعهده دارد طبق مصوبه 3 دیماه سال 1387 ؛ شهرداری تهران را ملزم  به فرهنگ سازی د رخصوص ترویج استفاده از مصالح و فرآورده های ساختمانی استاندارد  می کند اما این مصوبه نه نظارت میشود نه گزارش میشود ونه اجرا !!!

البته هنوز هم آنچه حق مردم است عملی نشده و کارگزاران اجرایی پاسخی در برابر این سهل انگاری تاریخی نداده اند و ندارند.زیرا کشور با وجود دشمنی های دشمنان خارجی و تحریم های ناجوانمردانه در حال حاضر بیش از 4700 قلم مصالح و کالاهای استاندارد تولید میکند که عموما در مسیر ارتقا و یا اصلاح و یا رفتن به سمت فناوریهای نوین ساختمانی اند.

اما ضعف اطلاع رسانی و اطلاع یابی از این موضوع و صد البته مسدود کردن روند اطلاع یابی مهندسان و سازندگان از این تولیدات توسط عده ای از دست اندر کاران  اجرایی جای تعجب دارد.

ما به کمک سازمان ملی استاندارد و وزارت راه مسکن و شهرسازی پس از سالها توانستیم در پرتو اصل 44 قانون اساسی و همت اینان ؛ نخستین بانک اطلاعات کالاهای ساختمانی استاندارد و معتبر ایران را در قالب وبسایت و نرم افزار جامع و کاربردی برای همه فعالان صنعت ساخت و ساز در ایران راه اندازی کنیم.

به یک نیاز مهم عمومی پاسخ داده ایم. می پرسید کدام نیاز؟

در ایران سالانه میلیونها متر مربع ساختمان ساخته می شود که بر اساس طراحی معماران و تلاش مهندسان و کاردانهای فنی در بخش های مختلف است جمعیت آنان حدود 500 هزار نفر است. گسترش دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در ایران در چند دههئ اخیر معماری و مهندسی ساخت را در ایران متحول کرده است. از سوی دیگر کارهای مهم و اساسی مربوط به تعریف استاندارد کالاهای ساختمانی هم توسط متخصصان برجسته و آزمایشگاه های فنی سازمان استاندارد رشد و توسعه قابل توجهی یافته است. بر همین اساس مقررات ملی ساختمان و نظام مهندسی ساختمان و آیین نامه های مرتبط بر پایه ابلاغیه مهم رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران در سال 1384 شاهد تغییرات و دقت نظر قابل توجهی برای اطمینان بخشی در این حوزه است، که اساس آن را تعداد بالای تلفات و خسارات فزاینده مالی دو زلزله رودبار و بم در سالهای گذشته بوده است . با اینحال همچنان نگرانی ها در ایران به گوش می رسد در محافل و همایش ها و کنفرانس های تخصصی و عمومی صنعت ساختمان نگرانی ها از عدم توجه به استاندارد کالاهای ساختمانی بالاست. نگرانی های عمدهمیان مدیران دستگاههای مسئول به مانند توپ فوتبالی در زمین بازی مسئولیت هر یک در ایران به سوی دیگری پاس می شود. اما خبرهای خوش و هماهنگ و مبتنی بر همدلی و اتفاق آرایی از آنها به گوش ملت نمی رسد.

استاندارد می خواهد، نظام مهندسی نمی خواهد.

آنها می خواهند، شهرداری نمی خواهد.

شورای شهر کار دارد، برنامه های توسعه کشور می خواهند.

مجلس می گوید و دیگران گوش نمی کنند و همچنان این بازی ... ادامه دارد.

ناظران این وضع یکی حاضر و یکی در کمین است.

ناظر حاضر، ملت است و ناظر در کمین زلزله است.

لگدهای کوچک و محدود او هم در گردونه زمان شهامت کوتاه آمدن و دست برنداشتن از این وضع را نداده است.

 تاکیدات قانونی مکرر جاری هیچ عذری را برای اجرا باقی نمی گذارد و تاریخ امروز ما با این وضع شکل گرفته است.

با این اوصاف بانک اطلاعات جامع کالاهای ساختمانی استاندارد و معتبر ایران معتقد است، با جلب نظر همه ذیربطان نگاه تازه ای به موضوع فراهم آورده و ظرفیت جالب توجه ای از کالای استاندارد صنعت ساختمان کشور را در پیش روی همه سازندگان قرار داده است که کالاهای ساختمانی استاندارد حداقل در سراسر کشور در دسترس و قابل تهیه است.

امید می رود از منظر مدیریتی، متولیان امر نگاهی مبتنی بر برنامه ریزی و اقدام گام به گام داشته باشند نه اسیر روزمره گی.

خطر زلزله بیشتر از خطر فرسایش و عمر سازه ها در ایران مطرح است جان ما بیشتر از مال ما در خطر این عارضه طبیعی است.

 

 

حامیان کیفیت و استاندارد

پیشگامان عصر ارتباطات
پیشگامان عصر ارتباطات

تیرچه ارومیه
تیرچه ارومیه

پالایش حصار مهران
پالایش حصار مهران

کاشی سعدی
کاشی سعدی

سازمان نظام مهندسی تهران
سازمان نظام مهندسی تهران

سیمان خاش
سیمان خاش

فولاد کرمان
فولاد کرمان

داتیس
داتیس

آیین تدبیر
آیین تدبیر

اتحادیه صنف مشاوران املاک
اتحادیه صنف مشاوران املاک

اخوان جم
اخوان جم

انجمن مدیریت کیفیت
انجمن مدیریت کیفیت

گیتی پسند
گیتی پسند

ایران خودرو
ایران خودرو

لطفا منتظر بمانید...